Prebudili ste sa ráno s pocitom, že vás v oblasti nad zadkom niečo pichá? Alebo ste tento pocit zacítili počas dňa? V tom prípade môže ísť práve o krížovú oblasť resp. kríže, ktoré vedia človeku poriadne skomplikovať bytie. Závisí to teda hlavne od rozsahu bolesti, no na jej vyriešenie a utlmenie máte k dispozícii množstvo prípravkov. Čo je ale úplne najdôležitejšie je, aby ste odhalili príčinu tejto nepríjemnosti, nakoľko nevhodne nastavená liečba môže váš stav zhoršiť. A to by ste určite nechceli. Preto pri pretrvávajúcej bolesti krížov si určite vyhraďte čas a zájdite za vašim lekárom, ktorý si na to posvieti viac. Čo ale tento typ nepríjemnosti pre vás predstavuje, čo ju spôsobuje a ako ju možno obmedziť aj bez liekov?
Kedy ju môžete pocítiť?
Príčiny, ktoré spúšťajú bolesť chrbta v oblasti krížov, nie sú ani zďaleka nevinné a väčšinou ide o závažnejší problém súvisiaci so slabou starostlivosťou o naše telo. Často ju preto pociťujú ľudia so zlým držaním tela pri chôdzi alebo pri sede, takí, ktorí dvíhajú vyššiu záťaž ako zvládnu a majú pri tom zlú techniku. Bolesti krížov ale zapríčiňuje aj poškodenie svalov, kĺbov a platničiek, úrazy, infekcie, choroby, zápaly z prefúknutia a prechladenia, nadváha či tehotenstvo. Po pôrode sa ale zvykne tento problém upraviť, opäť ale závisí od toho, akým spôsobom svoje dieťa dvíhate.
Viac typov bolesti krížov
Dôležité je zmieniť, že bolesť krížov nemusíte cítiť vyvážene presne v strede medzi oblasťou nad zadkom a vnútorným zhybom chrbtice. Niekedy viac zasahuje na pravej strane, inokedy na ľavej strane. Podľa intenzity vyžarovanej nepríjemnosti môže ísť o bolesť slabšiu, s ktorou môžete vykonávať všetko, hoci kríže pociťujete. Nepríjemnosti sa však môžu stupňovať a predstavovať až pocit pichania nožom, ktorý môže siahať až do nôh – stehien. Najhoršie štádium, ktoré vám znemožní celkový pohyb, je seknutie v krížoch, kedy dochádza najčastejšie k zaseknutie svalu alebo platničky. Pri snahe o zmenu polohy vám to teda spôsobí neskutočnú bolesť alebo úplnú paralyzáciu. Takže pri seknutých krížoch sa môžete hýbať väčšinou len v takej polohe, v akej vás seklo.
Liečba boľavých krížov s liekmi a bez liekov
Začnime najprv kategorizáciou. Podľa doby liečenia a rovnako aj príčiny spôsobenia rozlišujeme tri základné bolesti krížov: akútnu, subakútnu a chronickú. Pri akútnej ide o povedzme jednorazovú záležitosť, ktorej riešenie a liečenie je relatívne krátke a nepresahuje 6 týždňov. Väčšinou ide o liečenie následkov po natiahnutí svalu, platničky atď. Subakátna predstavuje dlhšie trvanie a dlhšiu dobu liečenia, ktorá siaha aj do 3 mesiacov. Väčšinou ide o liečbu zápalov. Najdlhšie sa lieči chronická bolesť krížov, ktorá môže presahovať aj 6 mesiacov. Predstavujú ju choroby, infekcie, úrazy, nadváha atď.
Mnohých ale zaujíma, ako si liečiť bolesť chrbta v oblasti krížov. Asi vás neprekvapí, keď povieme, že k dispozícií máte množstvo liekov v podobe tabletiek, kvapiek, mastí, krémov, gélov, balzamov, olejčekov zábalov. Zakúpiť si môžete aj hrejivé náplasti či špeciálne červené svetlo. Opäť ale platí, že je potrebné poznať príčinu bolesti krížov, aby ste si stanovali správnu liečbu. Pokiaľ si ste istý, že za ňu nemôže choroba, zápal či infekcia, masáže a prikladanie intenzívneho tepla a teplých obkladov môže skutočne pomôcť. Ak ale praktizujete tieto metódy na dané príčiny nepríjemnosti, skôr si môžete uškodiť. Preto ak pretrváva dlhšie, určite zájdite za doktorom, ktorý vám môže predpísať silnejšie lieky, tabletky a analgetické gély (na predpis) alebo vám rovno vpichne injekciu. Okrem toho ale môže odporučiť aj návštevu špeciálneho doktora, napr. ortopéda alebo fyzioterapeuta.
Bolesť chrbta v oblasti krížov ale môžete liečiť s liekmi bez predpisu. Vaše možnosti sme viac menej zmienili v predchádzajúcom odseku. Zakúpiť si ich môžete nielen v lekárni, ale aj na internete. Práve internet vám ponúka oveľa viac možností a možno aj lákavejších cenových ponúk. Rovnako si na ňom viete overiť účinnosť produktu vďaka recenziám mnohých užívateľov. Vďaka tomu si môžete byť istý, že prípravok alebo liek na bolesť krížov, ktoré si zakúpite, vám skutočne pomôžu.
Prvá pomoc pri seknutí v krížoch
Najlepším liekom je prestať robiť danú činnosť a najlepšie si ľahnúť na rovný povrch, ak to zvládnete. Buď na chrbát alebo na bok, čo postupne seknutý sval alebo platničku narovná. Bolesť môžete utlmiť pomocou gélu alebo krému na kríže. Veľmi uvoľňujúca býva aj jemná masáž daného miesta. Určite si ho uchovávajte v teple, pretože chlad môže váš stav zhoršiť. Ak seknutie v krížoch neustupuje, lekár vám môže vpichnúť injekciu uvoľňujúcu svaly. Samozrejme závisí to od vášho zdravotného stavu. Behom niekoľkých minút by mali nepríjemnosti a bolesti ustúpiť. Aj po ich ustúpení ale zostaňte v pokoji, najlepšie v ľahu a dbajte na správne držanie tela! Viac o tejto problematike sa môžete dočítať aj v zahraničnom odbornom článku https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906.